• 30.01.2022
  • Artykuły

Rodzaje i zastosowanie robotów przemysłowych

Wiele słyszy się teraz o robotyzacji przemysłu i o tym, jak wpływa ona na działanie spółek. Dzięki wprowadzeniu tych unowocześnień, możliwe jest nie tylko podążanie za najnowszymi trendami, ale również znaczne zwiększenie obrotów, a co często za tym idzie, dochodów swojego przedsiębiorstwa.

Roboty przemysłowe i ich rola w firmie

Jedną z głównych zalet tych nowoczesnych narzędzi jest fakt, że wykonują one bardzo powtarzalną pracę. Nie ma więc szans na to, że zmarnujemy część surowca, czy że wykonany przez maszynę produkt nie będzie nadawał się do sprzedaży z jakiegokolwiek powodu. Klasyczne urządzenia zajmujące się obróbką czy malowaniem mogą oczywiście być obsługiwane przez ludzi – jednak wówczas, to pracownicy mają nad nimi kontrolę i w przypadku błędu, spowodowanego np. zmęczeniem kilkugodzinną pracą, tracimy dany produkt. Jeśli jednak zdecydujemy się na nowoczesne rozwiązania proponowane przez naszą firmę, nie mamy szans na takie błędy – co sprawia, że mamy niemal stuprocentową wydajność.

Rodzaje robotów przemysłowych i ich zastosowanie

Jeśli chodzi o rodzaje urządzeń, nie ma jednego uniwersalnego rodzaju – każdy zainteresowany musi zdecydować się na model, który będzie najlepiej sprawdzał się w danej firmie i zadaniach.

Najpopularniejsze rozwiązania to warianty:

  • przegubowe,
  • cylindryczne,
  • sferyczne,
  • kartezjańskie,
  • typu delta,
  • SCARA.

Każda z tych propozycji to inny rodzaj, który różni się sposobem działania oraz budowy. Rodzaj przegubowy zbudowany jest podobnie jak ludzka ręka, co pozwoli na wykonywanie zadań podobnych do tych, za które odpowiedzialni są pracownicy. Jeśli chodzi o modele cylindryczne, poruszają się one na osi pionowej, sferyczne – tak samo, jednak posiadają wychylone ramię, natomiast kartezjańskie – na trzech osiach. Typ delta sprawdzi się przy działaniach przy suficie, natomiast SCARA potrafi obracać się o 360 stopni, dzięki czemu ma o wiele większy zasięg.

Kiedy używać robotów przemysłowych?

Oczywiście, możliwości używania tych maszyn są coraz większe, jednak ich główne zadania to nadal, jak już zostało wspomniane wyżej, obróbka, malowanie, lakierowanie i obsługa innych maszyn.

W naszej ofercie znajduje się szereg robotów przemysłowych do każdej firmy – sprawdź nas!

Spodobało się? Podaj dalej