SPAWANIE ZROBOTYZOWANE
Czym jest spawanie zrobotyzowane?
W obecnych czasach coraz powszechniejszym zabiegiem jest automatyzacja procesów zachodzących w przedsiębiorstwach. Tak też jest ze spawaniem – wiele firm produkcyjnych decyduje się na jego zautomatyzowanie z kilku ważnych powodów. Najpierw jednak wyjaśnijmy, czym w ogóle jest spawanie zrobotyzowane. Jest to proces, który w głównej mierze polega na zastąpieniu pracownika, który do tej pory zajmował się spawaniem, specjalnie zaprogramowanym robotem. Zastępuje on człowieka w pracach spawalniczych, które w pewien sposób były niebezpieczna dla jego zdrowia. Dodajmy tylko, że ręczne spawanie może w dłuższym okresie spowodować spadek jakości czy też obniżyć wydajność, która jest bardzo istotna w przypadku realizacji dużej ilości zamówień. Robot natomiast może wykonywać swoją pracę znacznie dłużej niż człowiek, sprawiając przy tym, że precyzja wykonanego zadania będzie cały czas na wysokim poziomie.
Najpopularniejsze zastosowanie spawania zrobotyzowanego
Spawalnictwo zrobotyzowane jest możliwe dzięki szerokim możliwościom wyspecjalizowanych maszyn. Doskonale sprawdzają się one w wielu różnych procesach spawalniczych. Odpowiedni wybór programu oraz wyposażenia pozwala na uzyskanie powtarzalnej, wysokiej jakości spoiny, która pożądana jest w przemyśle ciężkim. Roboty warto zatem wykorzystać w przemyśle motoryzacyjnym oraz kolejowym, a także stoczniowym. Doświadczenie pokazuje, że maszyny te sprawdzają się w procesie wytwarzania części do maszyn i pojazdów, metalowych części do mebli, ramek i kratownic, metalowych skrzyń, osłon, przęseł ogrodzeniowych i bram, a także konstrukcji stalowych. Są one niezastąpione w produkcji elementów silników, sprzętu ogrodniczego, różnego rodzaju stelaży, a także elementów z rur i zbiorników.
Roboty znajdują zastosowanie przede wszystkim w produkcji masowej, w której niezwykle ważne są czas, ilość i wydajność pracy. Specjalistyczne programy można jednak dopasować do potrzeb mniejszych przedsiębiorstw.
Jakie zalety niesie za sobą automatyzacja spawania?
Zastąpienie w pewnych przypadkach człowieka robotem może przynieść wiele korzyści dla samego przedsiębiorstwa i ochronić przy tym zdrowie spawacza. Zdecydowaną korzyścią spawania zrobotyzowanego jest wysoka wydajność procesu. Niektóre z robotów mogą pracować nawet 24 godziny na dobę, dzięki czemu zostaje zachowana ciągłość w wykonywanej czynności. W parze z wydajnością idzie oczywiście wysoka jakość wykonania oraz w większości przypadków znaczne skrócenie czasu realizacji zlecenia. Dzięki tej korzyści możliwe jest dotrzymanie terminów dostawy zamówienia. Automatyzacja spawania jest niezwykle ważna zwłaszcza w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa ludziom. Spawanie zrobotyzowane podnosi też komfort pracy, gdyż warto uświadomić sobie, że stanowisko spawacza wiąże się bardzo często z pracą w szkodliwych warunkach.
Jakie urządzenia stosowane są w przedsiębiorstwach do automatyzacji spawania?
Z racji, że sam proces spawania zautomatyzowanego cieszy się coraz większą popularnością, na rynku dostępne są roboty spawalnicze, które umożliwiają realizację zleceń w zakresie spawania. Stosowane są w nich bowiem kompleksowe rozwiązania umożliwiające przyspieszenie realizacji zleceń. Ponadto robot skutecznie i bardzo precyzyjnie łączy ze sobą wskazane metalowe elementy. Jeśli zastanawiasz się, w jakich miejscach wdraża się automatyzację spawania, musisz wiedzieć, że są to zwłaszcza zakłady produkcyjne skupione wokół branży metalowej. Przedsiębiorstwom tym, ze względu na dużą ilość zleceń, zależy na przyspieszeniu i poprawieniu wydajności prac spawalniczych. Gwarantują im to właśnie wysokiej jakości sprzęty posiadające nowoczesne oprogramowania. Dzięki temu możliwe jest bieżące monitorowanie całego procesu i ewentualne natychmiastowe reagowanie w przypadku awarii. Planując usprawnienie procesu spawania w swoim przedsiębiorstwie, warto pomyśleć właśnie o wdrożeniu spawania zrobotyzowanego. W ten sposób można nie tylko przyspieszyć realizację zleceń, ale też podnieść jakość spawania. Wszystko to przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pracowników.
Spawalnicze stanowisko zrobotyzowane
Nie ulega wątpliwości, że stworzenie spawalniczego stanowiska zrobotyzowanego pozwala przyspieszyć i ułatwić pracę. Dodatkowo miejsce to pozwala wyeliminować najczęściej pojawiające się błędy, które mogą mieć miejsce poprzez wykonywanie zadania przez człowieka. Nie sposób nie zauważyć, że dzięki przygotowaniu spawalniczego stanowiska zrobotyzowanego, produkcja może być znacznie efektywniejsza. Dzięki obecnie znanym rozwiązaniom konstrukcyjnym i technologicznym, spawalnicze stanowisko zrobotyzowane jest miejscem usprawniającym najważniejsze procesy produkcyjne. Dlatego też, do projektowania nowych stanowisk należy podchodzić w sposób kreatywny, by móc znaleźć nowe rozwiązania, które mogą wspierać procesy produkcyjne w firmach.
Jakie korzyści płyną z automatyzacji spawania?
Umiejętne spawanie to trudna sztuka. Uzyskanie wysokiej jakości spoiny wymaga specjalistycznej wiedzy i bogatego doświadczenia, a także niezwykłego wyczucia. Jednak nawet profesjonalista nie wykona dwóch takich samych spoin, a także nie uzyska idealnej precyzji, która jest pożądana w wielu branżach. Odpowiedzią na taką potrzebę jest automatyzacja spawania.
Wśród największych korzyści, płynących ze stworzenia stanowiska zrobotyzowanego, warto wymienić:
- wysoki poziom bezpieczeństwa – roboty zapewniają bezpieczeństwo w miejscu pracy. Operatorzy nie są narażeni na wysokie temperatury i zbyt jasne światło, które może być niekorzystne dla ich zdrowia. Spawanie robotem umożliwia oddzielenie pracownika od stanowiska spawalniczego,
- wzrost wydajności pracy – maszyna jest bardziej precyzyjna, szybsza i może wykonywać powtarzalne, identyczne spawy. Roboty mogą pracować niemal przez cały czas, co wpływa na ilość wyprodukowanych detali,
- wyeliminowanie problemu z brakiem kadry pracowniczej – wykwalifikowanych spawaczy bardzo trudno znaleźć na rynku pracy.