SPRAWNIE PRZEZ ROBOTY – ROZWIĄZANIA

Wdrażanie różnego rodzaju rozwiązań, związanych z automatyzacją spawania, jest obecnie bardzo popularne. Wiele procesów, za które do tej pory odpowiadał człowiek, zostaje zastąpionych przez roboty. Tak też dzieje się ze spawaniem. Ta dziedzina przemysłu stanowi obecnie jedną z najbardziej zautomatyzowanych. Spawanie robotami ma wiele zalet. W głównej mierze generuje więcej oszczędności niż praca człowieka. Dlaczego podczas spawania używa się robotów? W artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie najważniejsze kwestie. 

spawanie zrobotyzowane

Spawanie robotami – dlaczego obecnie jest tak rozpowszechnione?

Generowanie oszczędności jest jednym z ważniejszych aspektów w procesach produkcyjnych. Dlatego nikogo nie dziwi już fakt, że to robot spawalniczy przemysłowy wykonuje więcej prac, podczas gdy człowiek jedynie nadzoruje poprawność i sam efekt pracy. Warto też zwrócić uwagę, że dzięki używaniu robotów, produkcja staje się znacznie wydajniejsza. Świadczy o tym fakt, że spoiny są wyższej jakości, a dostęp do stanowiska spawalniczego jest znacznie lepszy. W dodatku, spawanie wykonywane przez roboty ogranicza możliwość popełnienia błędów, jak i ewentualnych poprawek. Robot znacznie szybciej niż człowiek dostosowuje się do zmienionych w jednej chwili parametrów spawania i w dalszym ciągu poprawnie wykonuje swoją pracę.

Spawanie zrobotyzowane – gwarancja wykonania spoiny wysokiej jakości 

Poprzez użycie w procesie spawania robotów, można zaobserwować znaczny wzrost jakości spoin. Wiąże się to z większą kontrolą różnorodnych parametrów. Robot ma lepszy dostęp do miejsc trudno dostępnych. Dzięki temu wykonuje swoje zadanie znacznie precyzyjniej. W procesie spawania przez człowieka bardzo często może pojawić się trudność związana ze spawaniem niewielkiego elementu w jednym zamocowaniu. Natomiast spawanie robotem sprawia, że spoina wyróżnia się zarówno wysoką jakością, jak i wytrzymałością.

Oszczędność w związku z procesem spawania robotami, związana jest bezpośrednio z wydajnością i porównaniem maszyny do pracy człowieka. Dzięki temu, że robot spawalniczy przemysłowy może wykonywać swoją pracę 24 godziny na dobę, sama firma może zaoszczędzić nawet do 20%. Poza tym roboty są zaprogramowane w taki sposób, by utrzymać zużycie danego materiału na określonym wcześniej poziomie. Dodatkowo robot pracuje znacznie szybciej niż człowiek, więc w ten sposób w tym samym czasie może wykonać większą pracę. Statystycznie, w ciągu minuty człowiek może wykonać 0,3 m spoiny, podczas gdy robot wykonuje w takim samym czasie 1 m spoiny.