• 16.01.2022
  • Artykuły

Dofinansowania – ulga rządowa w kwestiach podatkowych na robotyzacje

Wiele firm rozważa modernizację swoich przedsiębiorstw jednak barierą przed podjęciem ostatecznej decyzji są wysokie koszty inwestycji. Taka decyzja może być trudna nie tylko dla nowych firm, które nie mają środków na zakup, ale również dla tych, które mają ugruntowaną pozycję – obawy związane wydaniem znacznej kwoty na nowe roboty i przeszkolenie pracowników, a także strach, że podczas zmian spadną nam obroty i zamiast zyskać – stracimy pieniądze, to tylko jedne z nielicznych niepewności. W takiej sytuacji, rozwiązaniem mogą być dotacje, które pomniejszą nasze koszty.

Dofinansowanie na robotyzację

Jednym z ciekawszych rozwiązań, z jakiego skorzystać będzie można w najbliższym czasie, jest propozycja rządu – przewiduje ona ulgę w kwestiach podatkowych, jeśli chodzi o unowocześnianie swoich przedsiębiorstw. Zaczynając od stycznia 2021 aż do końca 2025 roku, możliwe będzie uzyskanie ulg – podczas płacenia podatku, możliwe będzie odliczenie 50% kosztów kwalifikowanych, co z pewnością będzie wystarczającą zachętą dla wielu przedsiębiorców, którzy w ten sposób skorzystają z dofinansowania i pomocy od państwa.

Robotyzacja przedsiębiorstw

Jeśli chodzi o dokładne wytyczne, warto wiedzieć, że nie tylko zakup nowoczesnych technologii pozwala na skorzystanie z proponowanej przez rząd ulgi. Zalicza się do niej również leasing (zarówno robotów, jak i cobotów), a także kupno oprogramowania do maszyn. Dodatkowo, jako że wiele nowoczesnych technologii wymusza na Kliencie zainwestowanie również w osprzęt (taki jak np. sterowniki czy czujniki ruchu), on również zalicza się do ulgi.

Oczywiście, nie jest to koniec zakupów podlegających dofinansowaniu. Pracownicy, którzy muszą przejść odpowiednie szkolenie, aby móc nauczyć się obsługiwać nowe maszyny także generują koszty – w związku z czym, zarówno pieniądze wydane na kurs, jak i na związane z pojawieniem się nowej technologii urządzenia dotyczące zasad BHP, także można zaliczyć do dofinansowania.

Ulga obejmująca wszystkie firmy oraz podatników PIT i CIT obowiązywać będzie przez pięć lat. Warto więc zdecydować się modernizację przemysłu i na uzyskanie dofinansowania na robotyzację w ciągu najbliższych lat.

Spodobało się? Podaj dalej