Motoryzacja

Roboty przemysłowe mają w przemyśle motoryzacyjnym szeroki zakres zastosowań. Są one używane m.in. w spawaniu części samochodowych, montażu oraz malowaniu.

Roboty o dużym udźwigu i długim zakresie roboczym spawają części karoserii, natomiast mniejsze maszyny są używane do przymocowywania różnego typu zacisków. W tym zastosowaniu przydatna jest zdolność robotów do precyzyjnego i powtarzalnego podążania po zaprogramowanych, nawet bardzo skomplikowanych ścieżkach. Roboty przemysłowe są wykorzystywane również w lakierni do nanoszenia kolejnych warstw, którymi pokrywa się wewnętrzne i zewnętrzne części karoserii. Podstawowym zadaniem robotów przemysłowych w przemyśle motoryzacyjnym jest montaż części. Przykładowe czynności, które wykonują roboty to: przenoszenie materiału, wkręcanie śrub, montaż dachów, szyb oraz kół. Szybkie roboty typu delta, które montuje się na suficie, są również używane do składania mniejszych podzespołów samochodów, na przykład pomp i silników.

Elektronika

W przemyśle elektronicznym roboty przemysłowe znajdują zastosowanie przy: lutowaniu, skręcaniu i dozowaniu.

Robot lutowniczy pozwala na automatyzację montażu komponentów przewlekanych na płytkach PCB. Robot skręcający pozwala na automatyzację etapów produkcji wymagających skręcania elementów za pomocą śrub i wkrętów. W zakresie produkcji elektroniki procesy te znajdują najczęściej zastosowanie w montażu segmentów obudowy i gotowych produktów. Robot stanowi alternatywę dla powszechnej wciąż na tym etapie produkcji pracy człowieka. Robot dozujący pozwala na automatyczne i precyzyjne rozprowadzanie substancji o różnych gęstościach. W zakresie produkcji elektroniki najczęściej dozowane są kleje i uszczelki, choć spotyka się również aplikacje, gdzie występuje konieczność nałożenia farb, smarów i innych substancji o zbliżonej konsystencji.

Laboratorium

Zastosowanie robotów w laboratorium umożliwia osiągnięcie lepszych efektów w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz przyspieszenia prac badawczych.

Dzięki zastosowaniu robotów można przeprowadzać badania, które z punktu widzenia bezpośredniego zaangażowania badacza mogą być uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Roboty w laboratorium mogą zwiększyć bezpieczeństwo przeprowadzania trudnych badań, takich jak np. radioaktywność czy badania nad groźnymi wirusami i bakteriami, badania przeprowadzone w określonych temperaturach. Umożliwiają tym samym powiększenie obszaru badawczego o specjalistyczne analizy o podwyższonym ryzyku dla życia człowieka. Zastosowanie robotyki nie ogranicza elastyczności prowadzonych badań w laboratorium. Zastosowanie robota poprzedza np. wykonanie kalibracji do mieszania płynów, zaprogramowanie drogi robota między poszczególnymi stanowiskami, w których ma pobierać i przekazywać próbki, miejsca, w których mają być stawiane próbki po przeprowadzeniu badań.

Obróbka metalu

Robot przemysłowy to rozwiązanie, które pozwala zautomatyzować produkcję i jest w stanie dostosować się do stale zmieniających założeń projektowych.

Ponadto manipulatory przemysłowe można zintegrować z innymi maszynami, takimi jak prasy krawędziowe, gilotyny, prasy hydrauliczne bądź wykrawarki. Robotyzacji poddawane są procesy zarówno zalewania form, jak również kucia na gorąco czy odbierania gotowych odlewów. Zastosowanie robotów pozwala na odsunięcie ludzi od strefy działania czynników szkodliwych, takich jak wysokie temperatury, hałas, trujące opary. Roboty często znajdują zastosowanie w realizacji zadań szlifowania i polerowania. W przypadku obsługi kompaktowych maszyn obrotowych, zwłaszcza w technologii mokrej, zadanie robota polega na pobraniu detalu, umieszczeniu go w maszynie, uruchomieniu procesu obróbki technologicznej i odebraniu gotowego przedmiotu.

Kosmetyka

Roboty współpracujące wyposażone w odpowiednie narzędzia są przydatne w wielu zastosowaniach związanych z produkcją kosmetyków.

Ramiona robota zapewniają precyzję, gwarantując wyższą jakość produktów końcowych w porównaniu z poziomem wykonania realizowanym przez człowieka. Pozwala to m.in. pakować gotowe produkty kosmetyczne lub automatycznie przemieszczać je na linii produkcyjnej. Roboty realizują szereg zadań, od porcjowania i pakowania, po wsparcie przy produkcji oraz przy testach laboratoryjnych i kontroli jakości. Elastyczność i precyzja wykonywanych zadań, w połączeniu z możliwością pracy w trudnych dla człowieka warunkach sprawia, że roboty współpracujące mogą okazać się optymalnym rozwiązaniem dla wielu firm. Podczas gdy technologie elastycznego chwytania znacznie poprawiają przenoszenie i umieszczanie obiektów, to zamontowane czujniki umożliwiają kontrolę siły, dzięki czemu robot może precyzyjnie umieszczać i dopasowywać przedmioty.

Tworzywa sztuczne

Roboty współpracujące otwierają nowe możliwości robotyzacji w procesach, w których automatyzacja była dotąd zbyt skomplikowana lub nieopłacalna.

Produkcja tworzyw sztucznych często wymaga przezbrojeń i dostosowania linii do zmiennego asortymentu – coboty można łatwo transportować w zakładzie oraz szybko skonfigurować pod kątem nowego procesu. To duży atut zarówno w produkcji małoseryjnej, jak i zróżnicowanej produkcji na dużą skalę. Ponadto w zakładach, gdzie generowane są szkodliwe gazy, pyły i opiłki, coboty mogą pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, odciążyć pracowników od pracy przy niebezpiecznych substancjach czy w szkodliwych warunkach. Coboty są przystosowane do pracy w pomieszczeniach z certyfikatem Cleanroom, w temperaturze od 0 do 50 stopni; mogą przenosić gorące lub ostre elementy. Mają szerokie zastosowanie w procesach formowania wtryskowego, gdzie nawet po wielu powtórzeniach zachowują jednolity poziom dozowania oraz gwarantują jakość i precyzję.

Produkcja mebli

Do najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją polskie zakłady meblarskie, należą: skrócenie czasu realizacji zamówień, poprawa elastyczności produkcyjnej i szybsze dostosowanie się do wymagań rynkowych.

Postępująca automatyzacja procesu produkcji mebli sprawiła, że coraz częściej zastosowanie znajdują roboty lakiernicze, dotyczy to zwłaszcza produkcji mebli szkieletowych. Doskonale sprawdzają się one przy lakierowaniu na przykład krzeseł lub elementów meblarskich o bardziej skomplikowanych kształtach. Dzięki odpowiednio skonstruowanym narzędziom możliwe jest zintegrowanie procesów zszywania, zbijania, klejenia, szlifowania, wiercenia oraz przenoszenia za pomocą jednego robota. Przy wykorzystaniu mechanizmu wymiany narzędzi możliwości rosną. Tak więc, odpowiednio projektując i wyposażając stanowisko można osiągnąć bardzo wysoką elastyczność i wydajność produkcji.

Współpracujemy z